Història alternativa Wiki
Advertisement

Historial[]

1958-1965: Copa d'Europa FIBA. Finals a doble partit[]

Temporada Seu Campió Finalista Resultat Màxim anotador
1958 Riga/Snagov ASK Riga Academik Snagov 86-81, 84-71 Radev (19)
1959 Riga/Belgrad ASK Riga OKK Belgrad 79-58, 69-67 Kruminsh (29)
1960 Tbilissi/Riga ASK Riga Dinamo Tbilisi 86-81, 84-71 Kruminsh (21)
1961 Riga/Moscou CSKA Moscou ASK Riga 87-62, 61-66 Zubkov (21)
1962 Ginebra Dinamo Tbilisi Real Madrid 90-83 Wayne Hightower (30)
1963 Madrid/Moscou CSKA Moscou Real Madrid 69-86, 91-74, 99-80 Emiliano Rodríguez (21)
1964 Brno/Madrid Real Madrid Spartak Brno 99-110, 84-64 Emiliano Rodríguez (29,5)
1965 Moscou/Madrid Real Madrid CSKA Moscou 81-88, 76-62 Clifford Luyk (24)

1966-1987: Copa d'Europa FIBA. Finals a partit únic[]

Temporada Seu Campió Finalista Resultat Màxim anotador
1966 Bolonya Simmenthal Milano Slavia Praga 77-72 Jiri Zidek (22)
1967 Madrid Real Madrid Simmenthal Milano 91-83 Steve Chubin (34)
1968 Lió Real Madrid Spartak Brno 98-95 Miles Ajken (26)
1969 Barcelona CSKA Moscou Real Madrid 103-99 Vladimir Andreev (37)
1970 Starigrad Ignis Varese CSKA Moscou 79-74 Sergey Belov (21)
1971 Anvers CSKA Moscou Ignis Varese 69-53 Sergey Belov (24)
1972 Tel Aviv Ignis Varese Jugoslavija Split 70-69 Petar Skansi (26)
1973 Lieja Simmenthal Milano CSKA Moscou 71-66 Sergey Belov (36)
1974 Nantes Real Madrid Ignis Varese 84-82 Dino Meneghin (25)
1975 Anvers Ignis Varese Real Madrid 79-66 Bob Morse (30)
1976 Ginebra Mobilgirgi Varese Real Madrid 81-74 Bob Morse (28)
1977 Belgrad Maccabi Tel Aviv Mobilgirgi Varese 78-77 Jim Boatwright (26)
1978 Munic Real Madrid Mobilgirgi Varese 75-67 Walter Szczerbiak (25)
1979 Grenoble Bosna Starigrad Emerson Varese 96-93 Zarko Varajic (45)
1980 Berlín Real Madrid Maccabi Tel Aviv 89-85 Earl Williams (31)
1981 Estrasburg Maccabi Tel Aviv Sinudyne Bologna 85-79 Marco Bonamico (26)
1982 Colònia Squibb Torino Maccabi Tel Aviv 86-80 Bruce Flowers (23)
1983 Grenoble Billy Milano Ford Torino 69-68 W. Bryant i Antonello Riva (28)
1984 Ginebra Virtus Roma Atlético Madrid 79-73 Juan Antonio San Epifanio (31)
1985 Atenes Cibona Zagreb Real Madrid 87-78 Drazen Petrovic (36)
1986 Budapest Sato AEK Žalgiris Kaunas 84-82 Arvydas Sabonis (27)
1987 Lausana Tracer Milano Sato AEK 71-69 Lee Johnson (24)

1988-2000: Copa d'Europa FIBA. Final Four[]

Temporada Seu Campió Finalista Resultat MVP
1988 Gant Tracer Milano Maccabi Tel Aviv 89-84 Bob McAdoo
1989 Munic Jugoslavija Split Maccabi Tel Aviv 75-69 Dino Radja
1990 Saragossa Jugoslavija Split Atlético Madrid Marbella 72-67 Toni Kukoc
1991 París Jugoslavija Split Barcelona Banca Catalana 70-65 Toni Kukoc
1992 Constantinoble Partizan Belgrad Montigalà Joventut 71-70 Predrag Danilovic
1993 Atenes Casino Limoges Benetton Treviso 59-55 Toni Kukoc
1994 Tel Aviv 7up Joventut Olympiakos Lacta 59-57 Ferran Martínez
1995 Saragossa Real Madrid Teka Olympiakos Lacta 73-61 Arvydas Sabonis
1996 París Panathinaikos Beck's FC Barcelona 67-66 Dominique Wilkins
1997 Roma Olympiakos Lacta FC Barcelona 73-58 David Rivers
1998 Barcelona Kinder Bologna AEK Geniki Bank 58-44 Zoran Savic
1999 Munic Žalgiris Kaunas Kinder Bologna 82-74 Tyus Edney
2000 Salònica Panathinaikos Vivartia Maccabi Tel Aviv 73-67 Zeljko Rebraca

Des de 2002: Eurolliga ULEB. Final Four[]

Temporada Seu Campió Finalista Resultat MVP
2001 París Kinder Bologna TAU Vitoria 82-74 Emanuel Ginobili
2002 Bolonya Panathinaikos Nokia Kinder Bologna 89-83 Dejan Bodiroga
2003 Barcelona FC Barcelona Benetton Treviso 76-65 Dejan Bodiroga
2004 Tel Aviv Maccabi Tel Aviv Skipper Bologna 118-74 Anthony Parker
2005 Moscou Maccabi Tel Aviv TAU Vitoria 90-78 Sarunas Jasikevicius
2006 Praga CSKA Moscou Maccabi Tel Aviv 73-69 Theódoros Papalukàs
2007 Atenes Panathinaikos Nokia CSKA Moscou 93-91 Dimitris Diamandidis
2008 Madrid CSKA Moscou Maccabi Tel Aviv 91-71 Trajan Langdon
2009 Berlín Panathinaikos Cosmote CSKA Moscou 73-71 Vasílios Spanulis
2010 París Regal Barcelona Olympiakos WIND 86-68 Juan Carlos Navarro
2011 Barcelona Panathinaikos Cosmote Maccabi Tel Aviv 78-70 Dimitris Diamandidis
2012 Istanbul Olympiakos Tzoker CSKA Moscou 62-61 Vasílios Spanulis
2013 Londres Olympiakos Tzoker Real Madrid 100-88 Vasílios Spanulis
2014 Milà Maccabi Tel Aviv Real Madrid 98-86 Tyrese Rice
2015 Madrid Real Madrid Olympiakos Skrats 78-59 Andrés Nocioni
2016 Berlín CSKA Moscou Fenerbahçe 101-96 Nando de Colo
2017 Istanbul AEK Avis Olympiakos Skrats 80-64 Ekpe Udoh
2018 Belgrad Real Madrid AEK Avis 85-80 Luka Doncic
2019 Vitòria CSKA Moscou Paris Saint-Germain 91-83 Will Clyburn
2020 Temporada cancel·lada per la Pandèmia per coronavirus de 2019-2020
2021 Colònia Paris Saint-Germain FC Barcelona 86-81 Vasilije Micić
2022 Belgrad Paris Saint-Germain Real Madrid 58-57 Vasilije Micić

Palmarès[]

Equip Títols Anys
Real Madrid Baloncesto 10 1963-64, 1964-65, 1966-67, 1967-68, 1973-74, 1977-78, 1979-80, 1994-95, 2014-15 i 2017-18
CSKA Moscou 8 1960-61, 1962-63, 1968-69, 1970-71, 2005-06, 2007-08, 2015-16 i 2018-19
Panathinaikos AO 6 1995-96, 1999-00, 2001-02, 2006-07, 2008-09 i 2010-11
Maccabi Tel Aviv 5 1976-77, 1980-81, 2003-04, 2004-05 i 2013-14
Olimpia Milano 5 1965-66, 1972-73, 1982-83, 1986-87 i 1987-88
Pallacanestro Varese 4 1969-70, 1971-72, 1974-75 i 1975-76
Olympiakos Piraeus 3 1996-97, 2011-12 i 2012-13
†Jugoslavija Split 3 1988-89, 1989-90 i 1990-91
ASK Riga 3 1957-58, 1958-59 i 1959-60
Paris Saint-Germain 2 2020-21 i 2021-22
AEK Constantinoble 2 1985-86 i 2016-17
FC Barcelona 2 2002-03 i 2009-10
Virtus Bologna 2 1997-98 i 2000-01
Žalgiris Kaunas 1 1998-99
Joventut Badalona 1 1993-94
Limoges CSP 1 1992-93
Partizan Belgrad 1 1991-92
Dinamo Zagreb 1 1984-85
AS Roma 1 1983-84
†Pallacanestro Torino 1 1981-82
Bosna Starigrad 1 1978-79
Dinamo Tbilisi 1 1961-62
Advertisement